Sterownik do LED - funkcje

Oświetlenie LED wymaga specjalnego urządzenia zwanego sterownikiem do LED, który umożliwia włączanie i wyłączanie diod, a także pozwala kontrolować intensywność światła. Sterownik do LED pełni podobną funkcję jak statecznik do lamp fluorescencyjnych. Przetwarza on napięcie linii na moc odpowiednią do pracy diody LED. Dodatkowo, ponieważ właściwości elektryczne diod LED zmieniają się wraz z wahaniami temperatury, sterownik reguluje i utrzymuje stałą ilość prądu.

Sterownik do LED służy trzem głównym celom:

taśmy led

Czy diody LED potrzebują sterownika?

Większość diod LED wymaga sterownika, niektóre z nich jest przystosowanych do zasilania prądem zmiennym. Podczas gdy żarówki LED, które wkręcasz w oprawę, mogą nie wyglądać tak, jakby go posiadały, w rzeczywistości mają wewnętrzny sterownik, podobnie jak wkręcane świetlówki kompaktowe mają wbudowany statecznik. Większość domowych diod LED, które są bezpośrednimi zamiennikami żarówek, halogenów i żarówek CFL z podstawą E26/E27 lub GU10/GU24, ma wbudowany sterownik.

Taśmy LED również wymagają sterownika, ale można kupić je kupić oddzielnie, bez sterownika. Wspaniałej jest to, że jeden sterownik do LED może dostarczać energię elektryczną do wielu pasków LED!

Czy dioda LED jest zła, czy to wina sterownika?

Oto kolejna wskazówka: jeśli diody LED stają się coraz słabsze, problemem może być sterownik - nie diody LED! Sterowniki pracują w wysokiej temperaturze wewnętrznej, dlatego żywotność diod LED może zostać zmniejszona, jeśli żarówka znajduje się w zamkniętej obudowie lub jest używana na przykład w gorącym garażu. Sterownik do LED może się zepsuć przed awarią połączenia półprzewodnikowego układu LED. Dlatego też diody LED są znacznie lepsze w niskich temperaturach niż żarówki CFL. Natychmiast podświetlają się (technicznie szybsze niż żarówki), podczas gdy porównywalne żarówki CFL mogą wymagać słabego światła, okresu rozgrzewania przed osiągnięciem pełnej mocy świetlnej.źródła:
http://led-sklep.com/k5,oswietlenie-led-sterowniki-do-led.html