Zawory kulowe - rodzaje i zastosowanie

Zawór kulowy jest urządzeniem z kulistą jednostką zamykającą, która zapewnia włączanie i wyłączanie kontroli przepływu. Kula posiada port, znany również jako otwór. Gdy zawór jest ustawiony w ten sam sposób co otwór i rurociąg, jest w pozycji otwartej, a ciecz może przez niego przepływać. Po obróceniu o 90 stopni otwór staje się prostopadły do ścieżki przepływu, co oznacza, że zawór jest zamknięty, a ciecz nie może przez niego przepływać.

Zawór kulowy wraz z przepustnicą i zaworami grzybkowymi należy do rodziny zaworów ćwierćobrotowych. Zawory kulowe znane są z niezawodnego, szczelnego uszczelnienia pęcherzykowego. Dzięki temu są doskonałym wyborem do zastosowań gazowych, w których konieczne jest szczelne odcięcie. Ze względu na potencjał stałego zużycia gniazd, zawory kulowe nie są idealne do zastosowań dławiących. Korpus zaworu kulowego jest zazwyczaj wykonany ze stali i może być bardziej wytrzymały dzięki niklowaniu.

zawór kulowy

Najpopularniejsze zawory kulowe są uważane za dwudrogowe, co pozwala na liniowe przemieszczanie się przepływu od wlotu do wylotu. Ponadto zawory kulowe trójdrogowe i czterodrogowe umożliwiają przepływ w wielu kierunkach, w tym pod kątem 90 stopni.

Inne rodzaje zaworów kulowych:


Zastosowania

Zawory kulowe mają wiele zastosować i są wykorzystywane w wielu branżach m.in. w transportowej, magazynowej, gazowniczej i przemyśle. Dlaczego są tak popularne? Ponieważ zapewniają niezawodną ochronę przed wyciekiem, co jest szczególnie korzystne w zastosowaniach gazowych. Zawory kulowe charakteryzują się niskim spadkiem ciśnienia, a także mogą się szybko otwierać i zamykać. Różnorodne materiały konstrukcyjne, opcje wykończenia i konstrukcje sprawiają, że zawory te są niezwykle uniwersalne.


źródła:
https://www.lechar.com.pl/pl/categories/view/kurki_kulowe-37