Obróbka metali - podstawowe procesy

Ze względu na ogromną różnorodność dostępnych metali dla wymagań produkcyjnych, istnieje wiele technik cięcia metalu. Proces obróbki metalu, na który się zdecydujesz, będzie zależał od rodzaju wybranego metalu i oczekiwanego wykończenia. Oto kilka podstawowych metod cięcia maszynowego, które są powszechnie znane i stosowane w przemyśle metalowym:

Toczenie

spawanie

Toczenie to obróbka metali, której proces polega na szybkim obracaniu ostrego punktu narzędzia tnącego o powierzchnię metalu. W ten sposób usuwa się wierzchnią warstwę, aż do osiągnięcia pożądanego rozmiaru. Całość monitorowana jest komputerowo.

Wiercenie

Jednym z najbardziej znanych procesów cięcia metalu jest wiercenie. Przez użycie siły i obrotów, wiertło jest przykładane do blachy w celu stworzenie precyzyjnych otworów o wymaganych wymiarach. Do wiercenia metali używa się specjalnych wierteł, które są wystarczająco mocne, aby przebić się przez twardą powierzchnię.

Szlifowanie

Tarcza ścierna szlifierki obraca się bardzo szybko, przez co może wygładzić powierzchnię i ewentualnie zmniejszyć jej wymiary. Szlifowanie zazwyczaj jest ostatnim etapem obróbki metali, który wykonuje się, aby produkt prezentował się schludnie i estetycznie.

Spawanie

Przy spawaniu wykorzystywana jest wysoka temperatura, która zmiękcza powierzchnię metalu lub ją dzieli. Robi się to wzdłuż linii wzorzystej, aby uzyskać dokładne i precyzyjne cięcie. Ta obróbka metali pozwala na łączenie ze sobą różnego rodzaju tworzyw.

Laser

Innym powszechnie znanym procesem obróbki metalu jest cięcie laserowe, do którego zazwyczaj wykorzystuje się specjalistyczną maszynę sterowaną komputerowo w celu uzyskania dokładnych wzorów. Laser wypuszcza intensywnie skoncentrowaną wiązkę światła, zredukowaną do jednego punktu o bardzo wysokiej temperaturze, w celu cięcia metalu z najwyższą precyzją. Tej metodzie może być poddawany aluminium, stal nierdzewna i czarna, a nawet miedź oraz mosiądz.

Płomień

Cięcie płomieniowe znane jest również pod definicją cięcia tlenowego bądź gazowego. Podobnie jak w przypadku cięcia laserowego, cięcie płomieniowe jest kolejnym procesem cięcia metalu, który wykorzystuje ekstremalnie wysoką temperaturę. Często sięgający nawet do 3500°C, płomień gazu jest stosowany do metalu, aby osiągnąć punkt topnienia, a następnie strumień tlenu kieruje metal do spalania i stopienia wzdłuż linii.

Obecnie dostępnych jest wiele procesów obróbki, dzięki czemu można uzyskać idealne cięcie dla wybranego metalu. Każda opracowana metoda umożliwia osiągnięcie pełnej precyzji i dokładności w zakresie wymagań, które obejmuje obróbka metali.


źródła:
http://zomit.eu/obrobka-metali.html