Zawory do tlenu i inna armatura kriogeniczna

Zawory bezpieczeństwa wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu, w tym m.in. w instalacjach kriogenicznych, wymagających specjalistycznej armatury oraz solidnych materiałów. Zawory zabezpieczają układ przed nagłym skokiem jakiegoś czynnika, który mógłby spowodować poważne uszkodzenia. Dzięki ich zastosowaniu nie może zostać przekroczona maksymalna, dopuszczalna wartość. Natomiast całkowity nadmiar przekierowywany jest do atmosfery bądź do przyłączonego zbiornika. To sprawdzony i niezawodny sposób na regulowanie zachodzących zmian.

Na rynku dostępne są również tlenowe zawory bezpieczeństwa, których działanie jest bardzo zbliżone do zaworów ciśnieniowych. Przy normalnym poziomie tlenu zawór jest zamknięty, natomiast, gdy jego wartość zaczyna wzrastać, otwiera się, chroniąc przed niebezpieczeństwem. Nagłe skoki tlenu mogą powodować nieodwracalne zmiany. Zawory do tlenu są jednym z najważniejszych elementów wielu instalacji.

zawory

Zawory do tlenu zaliczają się do armatury kriogenicznej, czyli takiej, która charakteryzuje się niezwykłą wytrzymałością. Dzięki czemu może być stosowana w przypadkach, gdzie wymagany jest specjalistyczny sprzęt. Najczęściej armatura kriogeniczna służy do magazynowania bądź przewożenia gazów przemysłowych, których temperatura wynosi nawet -190 °C. Dlatego w takich przypadkach zawory do tlenu muszą być bardzo wytrzymałe i solidnie wykonane. Armaturę kriogeniczną stanowią także rurociągi i zbiorniki przeznaczone do przechowywania.

Gdzie wykorzystuje się armaturę kriogeniczną?

Przemysł medyczny, energetyczny oraz spożywczy, to miejsca, gdzie armatura kriogeniczna jest najczęściej stosowana. Jednak znalazła ona również zastosowanie w instalacjach przeznaczonych do zamrażania, cysternach, a także dozownikach azotu w formie płynnej. Dlaczego akurat zawory do tlenu, zbiorniki i rurociągi? Przede wszystkim ze względu na ich nieprzepuszczalność, gwarantującą ochronę całego sprzętu i magazynowanego materiału, który nie może ulec zanieczyszczeniu. Ponadto armatura kriogeniczna nie wchodzi w żadne reakcje z gazami płynnymi, co może zdarzyć się w przypadku innych instalacji.

Jakie muszą być zawory do tlenu?

Decydując się na ich zakup, tak, jak zostało wcześniej wspomniane, szczególną uwagę należy zawrócić na szczelność wybranych produktów. Zawory do tlenu muszą być bowiem niezwykle wytrzymałe na działanie czynników zewnętrznych w tym m.in. wysokiej lub niskiej temperatury. Poza tym muszą spełniać surowe wymogi obejmujące ochronę środowiska. Warto również, aby były trwałe, ponieważ koszty związane z naprawą lub wymianę mogą być naprawdę wysokie.
źródła:
http://www.bthnuma.pl/